Translate
csenfrdeitrues

Přihlásit se  

Přihlášení pro autory článků a správce stránek.

   

časopis kaktusy

V roce 1965 jsem poprvé v životě viděl sbírku kvetoucích kaktusů. Můj strýc Miroslav Hrodek měl na zahradě dvě pařeniště s kaktusy.

Tenkrát jsem už byl žákem gymnázia v Brandýse nad Labem, kam jsem na kole dojížděl z obce Záryby (okres Mělník). Dostal jsem 4 rostliny (2 gymna a 2 echinopsisy s poupaty). Doma v čp. 107 jsem si hned postavil malý skleníček s podlahou 60 x 40 cm. V něm byly uloženy tyto první moje kaktusy, ke kterým za týden přibyla Stapelia variegata.

Učitelský sbor gymnázia doplnil v roce 1966 Jiří Němec, který také pěstoval kaktusy. Do Brandýsa n. L. se přestěhoval z Hodonína. Když se na jaře o přestávce dozvěděl, že se mi začaly líbit kaktusy, tak jsme se stali přáteli společné záliby. V červnu téhož roku jsme vyjeli na kolech do Čelákovic, kde měli svou první sbírku bratři Červinkové.

 

image1

 

Od roku 1967 jsme se strýcem a sousedem Otou Novákem začali jezdit do Všetat na schůzky Kroužku kaktusářů. Tam byl tehdy členem Bohumil Rektořík (známý pěstitel rodů Rebutia a Aylostera). Jeho sbírku ve Dřísech jsme mnohokrát navštívili. Při každém výletě do Dřís nás pan Rektořík obdaroval několika semenáčky nebo odnožemi kaktusů. V červnu 1975 jsem se přestěhoval do Roudnice n. L. Hned jsem si postavil první skleník na kaktusy.

 

image2

První můj skleník v Roudnici nad Labem, skleník byl bez topení.

 

První výstavu jsem viděl (náhoda či osud) v Roudnici nad Labem v roce 1971.

Do KPKS Roudnice nad Labem jsem vstoupil jako nový člen v září 1976.

Na schůzce v klubovně bývalého SZK ROH ŘÍP jsem se seznámil s př. Janem Tichým, který byl velmi aktivním členem výboru kroužku. Byl také členem výboru 5. ZO ŽS. Pan Tichý mě hned po schůzce pozval na návštěvu jeho sbírky K+S. Ta byla ve skleníku v zahrádkářské kolonii u cesty na horu Říp. Sbírka mě velmi zaujala, protože v ní nebyly jenom kaktusy, ale i jiné sukulenty (například rody Adromischus, Haworthia, Echeveria, Pachyphytum nebo Stapelia). Dostal jsem 2 sazenice Echeveria glauca a nějaký Adromischus.

Pan Tichý byl důležitou osobou, protože mě „nakazil“ infekcí zájmu o nekaktusové sukulenty.

 

image3

Jan Tichý na VKS v Řípu 1975

 

Pan Tichý bezvadně organizoval klubové zájezdy (velkým autobusem) do bývalé NDR.

Uměl se domluvit německy. Byli jsme například v Jänkendorfu u firmy Haude (3x) nebo u kaktusářů v okolí Drážďan, Lipska nebo Postupimi. Vozili sme vždy basu lahví plzeňského, která vždy dobře fungovala jako vstupenka do sbírek.

Časopis Kaktusy jsem začal odebírat ihned po vstupu do KK v Roudnici nad Labem, tj. v roce 1976.

V roce 2008 jsem od základů předělal hlavní skleník (pro nekaktusové sukulenty) Tenkrát byly již polykarbonátové desky, které perfektně nahradily skleněné tabule. (Viz foto níže.)

 

image4

 

Moje první pokusy o články do časopisů:

první článek: „Největší echeveria“ v roč. XXII/1986, číslo 4, str. 85, od té doby několik desítek článků a vedení rubriky „Z našich sbírek“

Od roku 1990 jsem členem redakční rady časopisu Kaktusy
Do slovenského časopisu CACTACEAE posílám příspěvky od roku 2012.
V časopisu ABC mladých techniků a přírodovědců jsem v letech 1987 až 2005 měl více jak 25 příspěvků o K+S nebo jiných exotických rostlinách.
V roce 2001 jsem pomáhal kamarádovi Vladislavu Zatloukalovi založit dvouměsíčník SVĚT EXOTICKÝCH ROSTLIN, který vycházel až do konce roku 2007. V jeho časopisu jsem skoro v každém čísle měl nějaký článek. Za zmínku stojí seriály o rodech Euphorbia, Kalanchoe a Pachypodium.

Vzhledem k mému členství v redakční radě časopisu jsem měl možnost seznámit se s desítkami pěstitelů a jejich sbírkami. Kromě členů roudnického klubu (z nichž už bohužel nežijí př. Opálecký, Ostapenko, Veselý, Ečer, Beran st., Efler) to byli hlavně členové SPKS v Praze, mimo jiné Ivan Běťák, Karel Halbich, Václav Jiránek, Břetislav Studenovský, a hlavně Rudolf Šubík (11. 4. 1923 – 16. 3. 2011), který mě v prosinci roku 1982 na schůzi SPKS Praha požádal o spolupráci na přípravě knih a článků. První kniha, kterou jsme s Rudou připravili, se jmenovala MINIATURNÍ POUŠTĚ (vyšla 21. 3. 1994) a vyšla poté ve 4 jazykových mutacích (ruské, německé, francouzské a holandské). Mimořádný úspěch měla knížka SUKULENTY JAKO BONSAJE (10. 2. 1999). Další knihy byly SUKULENTY PRO KAŽDÉHO (1998) a PĚSTUJEME TILANDSIE (2001, spolu s Jaroslavem Blovským a Zdeňkem Ježkem).

O Rudolfu Šubíkovi jsem sepsal brožuru NÁŠ PŘÍTEL RUDOLF, kterou vydal Pavel Pavlíček v září roku 2000, kdy Ruda dostal, jako první, plaketu Zlatý Alberto.

V roce 2010 jsem dostal plaketu Zlatý Alberto i já.

V KPKS Roudnice jsem byl zvolen do výboru klubu v roce 1982, když odstoupil z funkce jednatele př. Otakar Bouša. Funkci zastávám dosud (i po volbách nového výboru v roce 2020).

Velkou mojí zálibou (kromě údržby sbírky K+S) je cestování po ČR, hlavně návštěvy sbírek našich pěstitelů. Pokud se jedná o sbírku mimořádně zajímavou nebo někoho z funkcionářů klubů a spolků (v SČSPKS), tak píšu články do rubriky „Z našich sbírek“ v časopisu Kaktusy. V této rubrice (z našich sbírek) k datu 1. ledna 2024 již vyšlo celkem 16 dílů.

 

Dost pestrý je seznam knih, které vyšly v různých nakladatelstvích:

 

Miniaturní pouště, nakladatelství Egem, Praha, 21. 3. 1994 – textová část Jan Gratias, foto Rudolf Šubík, pérovky Sylva Krhovská. Knížka byla prvním ze 4 dílů edice Rostliny pro váš byt. Vyšla ve 4 mutacích - ruské, německé, francouzské a holandské,
náklad 5 000 kusů české verze byl do dvou let vyprodán.

 

Miniaturní pouště – mutace v německém jazyce – 1994

 

Miniaturní pouště – mutace ve francouzském jazyce – 1994

 

Miniaturní pouště – mutace v holandském jazyce – 1994

 

Sukulenty pro každého, nakladatelství Cesty, Praha. 5. 6. 1998 – text Jan Gratias,
foto Jan Gratias a Rudolf Šubík,
vyšlo v české a slovenské mutaci, náklad české verze 5 000 kusů.

 

Sukulenty pro každého, nakladatelství Cesty, Praha. 5. 6. 1998 – slovenská mutace

 

Sukulenty jako bonsaje, nakladatelství Brázda, Praha, 10. 2. 1999 - text Jan Gratias, foto Rudolf Šubík, perokresby Jana Gratiasová,
náklad 5 000 výtisků zcela vyprodán do dvou let.

 

Kaktusy & spol. v bytě – nakladatelství Brio, Praha, 3. 9. 2000 – druhé přepracované vydání knihy Miniaturní pouště, náklad 2000 kusů,
vyšlo i v polské mutaci.

 

Kaktusy & spol. v bytě – nakladatelství Brio, Praha, 3. 9. 2000 – polská mutace.

 

Pěstujeme tilandsie - nakladatelství Brázda, Praha, 30. 3. 2001 - text Jaroslav Blovský, Jan Gratias a Zdeněk Ježek, foto Jaroslav Blovský, Jan Gratias, Zdeněk Ježek a Rudolf Šubík, perokresby Jana Gratiasová, náklad 3 000 výtisků – první původní česká kniha o této skupině broméliovitých rostlin.

 

Podivné rostliny s kaudexy a pachykauly - nakladatelství Brázda, Praha, 7. 6. 2006 – text a foto Jan Gratias, perokresby Jana Gratiasová,
náklad 3 000 výtisků – první moje knížka bez podílu jiných autorů.

 

Pěstujeme pelargonie - nakladatelství Brázda, Praha, 20. 11. 2007 – text Bohumil Bradna a Jan Gratias, foto Jan Gratias, perokresby Jana Gratiasová, náklad 2 000 výtisků – první česká monografie o rodu Pelargonium. Spoluautor a přední český šlechtitel Bohumil Bradna se bohužel vydání knihy nedožil, zemřel 14. 11. 2007 ve věku 82 let.

 

Pěstujeme euforbie - nakladatelství Brázda, Praha, 21. 3. 2011 – text Jan Gratias a Jan Nosek, foto Jan Gratias, perokresby Jana Gratiasová,
náklad 1 800 výtisků – první česká monografie o sukulentních rostlinách rodu Euphorbia.

 

Encyklopedie kaktusů a jiných sukulentů – Libor Kunte, Jan Gratias, Petr Pavelka (všichni autoři se podíleli jak na textové, tak i na obrazové části). Nakladatelství Computer Press Brno, náklad 1 500 výtisků (520 stran, více jak 1 200 fotografií), vyšlo 10. 11. 2011.

 

 

Gratias Jan
Author: Gratias JanEmail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pin It
4.8947368421053 1 1 1 1 1 (19 hlasujících)
Přidat komentář

   
Copyright © 2024 Internetové noviny o kaktusech a sukulentech. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.